Laboratorní příručka

A-Úvod
B-Informace o laboratoři

B-1 Základní identifikace a důležité údaje
B-2 Zaměření laboratoře
B-3 Úroveň a stav akreditace pracoviště
B-4 Organizace laboratoře, vybavení a obsazení
B-5 Poskytované služby

C-Manuál pro odběr primárních vzorků

C-1 Základní informace
C-2 Požadavky na vstupní materiál
C-3 Požadavky na transport materiálu
C-4 Požadavkové listy (Průvodka k cytologickému vyšetření)
C-5 Požadavky na statim vyšetření
C-6 Ústní požadavky na vyšetření
C-7 Příprava pacienta před vyšetřením
C-8 Identifikace pacienta na žádance a označení vzorku
C-9 Nezbytné operace se vzorkem, stabilita
C-10 Upozornění na chyby v procesu cytologického odběru
C-11 Informace o zajišťovaném svozu vzorků

D-Preanalytické procesy v laboratoři

D-1 Příjem žádanek a vzorků, vedení dokumentace
D-2 Kriteria pro přijetí nebo odmítnutí vadných (kolizních) primární vzorků
D-3 Postupy při nesprávné identifikaci vzorku nebo žádanky
D-4 Konzultační vyšetření

E-Vydávání výsledků a komunikace s laboratoří

E-1 Hlášení výsledků v kritických intervalech.
E-2 Informace o formách vydávání výsledků
E-3 Typy nálezů
E-4 Vydávání výsledků přímo pacientům
E-5 Opakovaná a dodatečná vyšetření.
E-6 Změny výsledků a nálezů
E-7 Intervaly od dodání vzorku k vydání výsledku
E-8 Konzultační činnost laboratoře
E-9 Způsob řešení stížností
E-10 Vydávání potřeb laboratoří

F-Poskytovaná laboratorní vyšetření, příloha

A-Úvod

Tato laboratorní příručka má sloužit jako obecný průvodce pro spolupráci s naší laboratoří a jako informativní materiál o používaných postupech.
Diagnostická morfologická laboratoř J.K.Univerzal Přerov s.r.o. poskytuje zákazníkům služby spadající do odbornosti laboratoře gynekologicko-cytologické.
Soubor nabízených metod laboratorního vyšetření je vytvořen a inovován dle požadavků zákazníků (lékařů a zdravotnických zařízení) s přihlédnutím k odbornému vývoji v oblastech klinické cytologie.
Úhradu provádějí zdravotní pojišťovny podle příslušnosti pacienta. Společnost má s jednotlivými zdravotními pojišťovnami uzavřeny „Smlouvy o poskytování a úhradě zdravotní péče“.
Zákazníkům jsou poskytovány konzultace a návody v odborné oblasti související s prováděným laboratorním vyšetřením.

B-Informace o laboratoři

B-1 Základní identifikace a důležité údaje

Název organizace: J.K.Univerzal Přerov s.r.o.
Název laboratoře: Diagnostická morfologická laboratoř
Sídlo firmy: Čechova 2, Přerov, 750 00
Vedoucí laboratoře: MUDr. Ladislava Kučerová
IČ: 25860844
DIČ: CZ25860844
Umístění laboratoře: Čechova 2, Přerov, 750 00
Telefon: 581 701 096 vedoucí laboratoře
581 201 893 laboratoř
Fax: 581 277 585
e-mail: zerotin@seznam.cz
kucerlad@centrum.cz
Provozní doba: 7:00 – 15:30, podle aktuální potřeby je provozní doba upravována
www stránka: cytologicka-laborator.cz

B-2 Zaměření laboratoře

Laboratoř provádí gynekologicko-cytologická vyšetření a specializuje se na zpracování stěrů z děložního čípku, z vulvy a pochvy. Je akreditována Komisí pro screening karcinomu hrdla děložního MZ ČR pro provádění screeningu karcinomu hrdla děložního.

Laboratoř také úzce spolupracuje s FN Olomouc, pro kterou zpracováváme cytologická vyšetření, v případě nutnosti operační léčby je tato poskytována na gynekologicko porodnické klinice FN Olomouc, po zákroku jsou pacientky v péči tohoto zařízení po dobu nezbytně nutnou a následně se vracejí zpátky ke svému původnímu gynekologovi.

B-3 Úroveň a stav akreditace pracoviště

Laboratoř je v současné době akreditována Českým institutem pro akreditaci podle normy ČSN EN ISO 15189:207 a zapsaná pod číslem 8119

B-4 Organizace laboratoře, vybavení a obsazení

Organizace laboratoře je dána organizačním řádem laboratoře, její organizační strukturou a provozním řádem, které jsou specifikované vnitřními směrnicemi v rámci řízené dokumentace.
Laboratoř má v souladu se svými kapacitními, přístrojovými a odbornými možnostmi stanoveno laboratorního vyšetření, které může realizovat a které je podloženo smlouvami se zdravotními pojišťovnami.
Prostorové a technické vybavení laboratoří splňuje veškerá kritéria pro nasmlouvané činnosti se ZP a je odsouhlaseno Krajským úřadem Olomouckého kraje, odborem zdravotnictví.
Laboratoř zahrnuje úsek zpracování preparátů, úsek základního screeningu, úsek archivace vzorků, žádanek o vyšetření a výsledků, úsek zpracování, ukládání, předávání a zálohování dat a úsek lékařského rescreeningu.
Laboratoř je vybavena barvícím automatem, mikroskopy a výpočetní technikou.

Personální obsazení je taktéž schváleno Krajským úřadem Olomouckého kraje, odborem zdravotnictví a zaměstnanci laboratoře splňují svým vzděláním podmínky odborné způsobilosti.

Zákazníkům je po dohodě umožněna prohlídka laboratorního zařízení a jsou poskytovány informace organizaci provozu.

B-5 Poskytované služby

Kromě provádění zmíněných vyšetření poskytujeme zadavatelům vyšetření i následující služby:
1 . Dodáváme materiál pro odběr, identifikaci a fixaci vzorků pro vyšetření
2 . Provádíme transport materiálu a výsledků na naše náklady v pravidelných intervalech
3 . Poskytujeme výsledky zadavatelům vyšetření v elektronické podobě ve formátu umožňujícím export dat do počítačového systému
4 . Spolupracujeme se zadavateli vyšetření na sledování a dispenzarizaci pacientek a nabízíme v pravidelných intervalech seznam pacientek, jejichž kontrolní cytologická vyšetření nebyla provedena v požadovaném termínu.

C-Manuál pro odběr primárních vzorků

C-1 Základní informace

Cytologická vyšetření slouží k včasnému rozpoznání premaligních a maligních onemocnění.

Cytologická laboratoř provádí gynekologicko cytologická vyšetření v podobě stěrových preparátů, které nekladou na pacientku žádné zvláštní nároky. Pouze by bylo vhodné upozornit pacientku na jedno – nebo dvoudenní sexuální abstinenci před odběrem.
Dále je třeba brát v úvahu, že v případně opakování odběru u suspektních vzorků v době kratší než 3 měsíce je zvýšené riziko falešně negativního výsledku.

Laboratoř splňuje nepodkročitelná minima požadovaná odbornou Společností českých patologů, Společnosti pro klinickou cytologii a Mz pro personální obsazení a přístrojové vybavení cytologické laboratoře. Tyto údaje jsou specifikovány vnitřními směrnicemi v rámci řízené dokumentace laboratoře.

C-2 Požadavky na vstupní materiál

Odběr materiálu na rutinní gynekologické cytologické vyšetření v rámci onkologické prevence-cytologický stěr-provádí ošetřující lékař-gynekolog v ordinaci na podložní sklo.

Odběr cytologického vzorku provádí lékař nejlépe v první polovině menstruačního cyklu. Je důležité odebrat nátěr z tzv. transformační zony. Uspokojivý stěr musí obsahovat buňky ektocervixu i endocervixu, tzn. dlaždicobuněčné i žlazové epitelie. Pro dosažení optimálního výsledku doporučujeme pro odběr z exocervixu vatovou štětičku nebo dřevěnou špachtli, pro odběr z endocervixu, pochvy a vulvy potom kartáček (endobrush), který na požádání dodává laboratoř.

Pro funkční cytologii-hormonální cytodiagnostiku-se odebírá materiál stěrem nejlépe z horní třetiny postranní stěny poševní, což je nejcitlivější místo pro hormonální podněty.

Každý preparát je současně označen grafitovou tužkou s příjmením pacientky s rokem narození, případně pořadovým číslem shodným s číslem na průvodce, a to v okrajové části preparátu.
Prosíme neužívat ke značení sklíček lihový fix, který se při procesu zpracování zcela smývá!

Fixace vzorků pro gynekologickou cytologii
Odebraný materiál gynekolog rozetře po celém podložním sklíčku, aby bylo v celé ploše pokryté nátěrem.

Poté musí být ihned fixován vložením do lahviček s fixačním roztokem-96% alkoholem-po dobu 30 min., nebo speciálním sprejem pro fixaci cytologických preparátů. Tento sprej se nanáší na podložní sklo nejméně ze vzdálenosti 25 cm na celou plochu skla a po zaschnutí se sklíčko vloží do krabice na preparáty.

Podložní skla a fixační spray dodává indikujícím lékařům na požádání laboratoř.

C-3 Požadavky na transport materiálu

Fixované a označené vzorky pro cytologické vyšetření se ukládají do speciálních přepravních krabiček, ve kterých jsou transportovány, aby nedošlo k jejich poškození, do laboratoře. Ke každému materiálu musí být dodán vyplněný průvodní list k zásilce cytologického materiálu viz. C-4
Vzorky nekladou zvláštní nároky na prostředí, ve kterém jsou skladovány do doby svozu.

Fixované gynekologické nátěrové preparáty jsou do laboratoře přepravovány svozem laboratoře průběžně minimálně 1x týdně. V případě statimového vyšetření okamžitě po odběru.
Při transportu materiálu jsou současně rozváženy také průvodní listy k vyšetření, fixační tekutiny, podložní skla a cytobrushe.

C-4 Požadavkové listy (Průvodka k cytologickému vyšetření)

Naše laboratoř dodává smluvním lékařům tiskopisy Průvodky k cytologickému vyšetření, jejíž podoba byla schválena Komisí MZ ČR pro screening karcinomu děložního hrdla.
Žádanku čitelně vyplní zadavatel vyšetření, který je také zodpovědný za uvedení všech údajů:
-jméno a příjmení pacienta
-rodné číslo
-číslo pojišťovny
-PSČ bydliště pacienta
-datum odběru
-klinická diagnóza a její kód dle MKN-10
-údaje o pacientce: poslední menstruace, minulé vyšetření, hormonální terapie, IUD, kolposkopický nález, gravidita,očkování proti HPV. V případě nevyplnění daného údaje považujeme tento údaj za negativní.
-vyšetřované místo
-IČZ klinického lékaře s jeho razítkem, podpisem a odborností
-jméno a podpis lékaře, který odběr provedl.
V současné době akceptujeme žádanky pouze v papírové podobě.

Při převzetí materiálu laboratoř kontroluje, zda označení materiálu souhlasí s označením na Žádance. Každá žádanka je označena vyšetřovacím číslem, stejným číslem je označen i preparát, a takto je materiál evidován, zpracováván a následně archivován.
Všechny údaje, které nesouhlasí,se okamžitě hlásí příslušnému oddělení.
Neoznačený materiál, nebo nekompletní průvodní list se vrací na příslušné oddělení k doplnění nebo je toto provedeno po telefonické domluvě s příslušným oddělením.

C-5 Požadavky na statim vyšetření

Urgentní vyšetření musí být označeno jako STATIM na požadavkovém listě (žádance).
Odebraný materiál musí být v co nejkratším časovém intervalu doručen do laboratoře.
Urgentní vzorek je označen jako STATIM při příjmu a je přednostně zpracováván.
Zpracování urgentního vzorku je zahájeno okamžitě po příjmu vzorku dolaboratoře.
Viz E-7. Výsledek vyšetření je sdělen telefonicky, o čemž je na výsledkovém formuláři pořízen záznam s uvedením data a jména osoby, která výsledek telefonicky sdělila.Výsledek v papírové podobě je pak doručen svozem materiálu společně s ostatními.
Výjimečně lze požadavek na STATIM vznést i ústně nebo telefonicky, tehdy pracovník laboratoře , který toto sdělení přijal, je povinen jej dodatečně zapsat na žádanku a zajistit zpracování vyšetření jako urgentní.

C-6 Ústní požadavky na vyšetření

Nejsou akceptovány.
Pouze je možné na telefonické vyžádání pracovníků naší laboratoře doplnit chybějící identifikační a anmnestické údaje nezbytně nutné pro provedení vyšetření. V tomto případě je za doplnění údajů zodpovědný pracovník laboratoře, který chybějící údaje ústní nebo teefonickou formou přijal. Jedinou výjimkou jsou vyslovené požadavky na provedení vyšetření STATIM – viz bod C-5.

C-7 Příprava pacienta před vyšetřením

Před odběrem materiálu na cytologické vyšetření není potřebná žádná speciální příprava pacientky, pouze v případě odběru z děložního čípku nebo vulvy platí doporučení jedno-až dvoudenní sexuální abstinence, avšak ani při nedodržení tohoto doporučení není vyšetření znemožněno, pouze může dojít k mírnému zkreslení výsledků spojených s popisem výraznějších zánětlivých nebo reaktivních změn.

C-8 Identifikace pacienta na žádance a označení vzorku

Ke každému materiálu musí být dodán vyplněný průvodní list – Žádanka na vyhodnocení gynekologické cytologie
Doprovodná žádanka ke vzorku musí být řádně a čitelně vyplněna všemi požadovanými údaji viz. C-4.
Všechny tyto údaje musí být vyplněny čitelně.
Preparáty s cytologickým nátěrem musí být označeny příjmením pacienta a rokem narození nebo rodným číslem, v případě většího množství skel pořadovým číslem.
Pokud má pacientka více vzorků než jeden, musí být na každém vzorku kromě identifikace pacientky uvedena i lokalizace, ze které byl odběr proveden.
Všechny případné změny související s identifikací vzorku a údajů o pacientovi jsou náležitě zdokumentovány s jmenovitým vypsáním, kdo, kdy a proč změnu provedl. Dokumentace o dodatečných změnách je řazena k žádankám o vyšetření.

C-9 Nezbytné operace se vzorkem, stabilita

Fixované gynekologické nátěrové preparáty na cytologické vyšetření nevyžadují žádné speciální parametry při manipulaci, skladování a transportu – pouze je třeba se vyhnout příménu slunečnímu a tepelnému záření.
Vzorky se dopravují do laboratoře průběžně minimálně 1x týdně.
Podrobně viz. C-2

C-10 Upozornění na chyby v procesu cytologického odběru

1. suboptimální odběr:

optimální stěr pro gynekologickou cytologii má obsahovat jak cervikální, tak endocervikální epitelie (TZ). Hodnocení je limitované množstvím krve, odběrem při floridním zánětu nebo také nedostatečným odběrem, kdy se získá málo hodnotitelných buněk

2. špatná fixace

A – při fixaci alkoholem je třeba preparát ponořit hned do fixativa, aby nedošlo k zaschnutí stěru před fixací a tak k nenapravitelným artefaktům, vzorek pak nelze hodnotit
B – při užití fixačního spreje při prudkém postřiku z bezprostřední blízkosti může dojít k přesunu a nakupení buněk na periferní část sklíčka

3. jiné artefakty a kontaminace např. zrnka prachu nebo prášku z rukavic, dobná vlákna, zbytky medikamentu atd.

C-11 Informace o zajišťovaném svozu vzorků

Svoz vzorků je zajištěn svozovou službou v pravidelných dohodnutých intervalech, případně po domluvě. Vzorky jsou transportovány ve speciálních krabicích, které jsou dodávány laboratoří spolu se žádankou
Veškeré další požadavky musí být řešeny individuálně s naší laboratoří – písemně nebo telefonicky .

D-Preanalytické procesy v laboratoři

D-1 Příjem žádanek a vzorků, vedení dokumentace

Při příjmu vzorků do laboratoře je zkontrolována správná identifikace pacientek se vzorky, správnost označení vzorku i úplnost údajů na žádance. Veškeré nevyhovující vzorky a žádanky jsou vyřazeny ze zpracování.
Ke každému vzorku je přiřazeno vyšetřovací číslo (pořadové – laboratorní číslo vyšetření). Toto číslo je zapsáno na průvodní list ke vzorku. Takto je materiál evidován, zpracováván a následně archivován.

Ke každému vyšetřovanému jedinci je vedena na průvodce přesná evidence o počtu preparátů.
Osobní údaje vyšetřovaných jsou uchovávány tak, aby nebyly dostupné jiným osobám než pracovníkům, kteří vyšetření provádějí.

Po zpracování materiálu s nabarvením v barvícím automatu je vyplněna elektronická dokumentace v komerčním softwaru IntelliPAT Studio.

Po vyplnění elektronické dokumentace je znovu kontrolována správnost údajů a žádanka zařazena do šanonu příjem podle pořadového – laboratorního čísla.

Originály průvodek se archivují v laboratoři jak v elektronické, tak v papírové podobě.

D-2 Kriteria pro přijetí nebo odmítnutí vadných (kolizních) primárních vzorků

Vzorky, které se buď svým obsahem nebo dokumentací odchylují od požadavků laboratoře, mohou být laboratoří odmítnuty. Důvodem k odmítnutí vzorků je:
1. Nejasná identifikace jednotlivých vzorků – chybějící označení vzorku na sklíčkách nebo nečitelné a nejednoznačné označení vzorku
2. Materiál ve stavu znemožňujícím standardní zpracování.
3. Použítí nevhodného nebo žádného fixativa
4. Nepřiložená žádanka nebo žádanka s neúplnými údaji

Náprava je vyžadována od zdroje vzorku.

D-3 Postupy při nesprávné identifikaci vzorku nebo žádanky

Všechny případné změny související s identifikací vzorku a údajů o pacientovi jsou náležitě zdokumentovány s jmenovitým vypsáním, kdo, kdy a proč změnu provedl. Dokumentace o dodatečných změnách je řazena k žádankám o vyšetření.
Pokud nelze jednotlivé vzorky nebo žádanky vzájemně odlišit a mohlo by dojít k záměně nebo promíchání vzorku, nelze takovýto materiál zpracovat.

D-4 Konzultační vyšetření

V obtížných diagnostických případech nebo na požádání klinika se provádí tzv. druhé čtení dalším graduovaným cytologem-patologem, který znovu mikroskopicky zhodnotí povahu buněčného materiálu ve vzorku a popíše nález. Kopie výsledků konzultačních vyšetření, včetně adresy konzultačního pracoviště, jsou předány v písemné formě klinickému oddělení a originál se archivuje v laboratoři a zaznamená se do elektronického média.

E-Vydávání výsledků a komunikace s laboratoří

E-1 Hlášení výsledků v kritických intervalech.

Na mikroskopická vyšetření laboratoře cytologie se kritické intervaly nevztahují, statimová vyšetření jsou hlášena okamžitě telefonicky indikujícímu lékaři.

E-2 Informace o formách vydávání výsledků

Výsledky předáváme zadavatelům vyšetření v písemné podobě při svozu materiálu.
Zapsání výsledků probíhá přes laboratorní informační systém IntelliPAT.
Výstup z laboratorního informačního systému v podobě výsledkového listu obsahuje:
-identifikaci laboratoře (název, logo, sídlo a kontaktní adresa laboratoře),
-identifikaci pacienta (jméno, rodné číslo)
-identifikaci lékaře požadujícího vyšetření (IČZ, pracoviště)
-klinická indikace k vyšetření (diagnóza)
-druh primárního vzorku, datum přijetí vzorku do laboratoře, čas u statimových vyšetření
-vlastní výsledek
-datum vystavení zprávy
-identifikaci osoby, která autorizovala uvolnění nálezu

Před vydáním jsou výsledky kontrolovány a podepsány odpovědným pracovníkem a poté uloženy a dále odeslány pomocí svozové služby v uzavřených obálkách klientům
Další možností zasílání výsledků je elektronický přenos dat, který je zajišťován přímým vstupem klientů laboratoře do webového informačního systému IntelliPAT, který umožňuje přístup k výsledkům vyšetření. Nový výsledek je dostupný na serveru ihned po jeho vložení.

Pracovat lze s tímto systémem prostřednictvím webových stránek internetu. K jeho používání je zapotřebí počítač s připojením na Internet spolu s webovým prohlížečem. Registraci zajišťuje administrátor informačního systému.
Uvolňování výsledků se provádí každý pracovní den.
Závěrečné zprávy (průvodky) jsou uchovávány v archivu laboratoře.
Kopie výsledků konzultačních vyšetření, včetně adresy referenčního pracoviště, jsou předány v písemné formě indikujícímu lékaři a originál se archivuje v laboratoři zaznamená se do elektronického média.

E-3 Hodnocení gynekologické cytologie

Hodnotí se kvalita stěru, posuzují se benigní změny, infekce, reparativní změny, hormonální stav, všechny atypické změny dlaždicového a žlázového epitelu.

Hodnocení nálezů v gynekologické cytologii se řídí mezinárodně uznávanou klasifikací dle Bethesdy 2001 a je prováděna speciálně proškolenými laborantkami-screenérkami. Při nejasných výsledcích nebo při suspektních nálezech je končená diagnoza stanovena lékařem-patologem s atestací II. stupně, který dále prohlíží také 20% všech tzv. negativních nálezů. Všechny nálezy jsou rutinně porovnávány v laboratorním informačním systému Intellipat s minulými výsledky.
Cytolog se je vyjadřuje slovně o pěti parametrech svého hodnocení:
1) zda je preparát plně způsobilý k hodnocení, omezeně hodnotitelný (s uvedením příčin) nebo nezpůsobilý.
2) jaká je úroveň proliferace dlaždicových epitelií, tedy účinnost estrogenní stimulace
3) jaké je mikrobiální pozadí, jsou-li přítomny zánětlivé elementy
4) popisný diagnostický souhrn nejvýznamnějších změn
5) doporučení k další diagnostice nebo intervalu pro příští cytologický odběr

E-4 Vydávání výsledků přímo pacientům

Výsledky nejsou vydávány přímo pacientům, ani je neinformujeme telefonicky.
Závěrečné zprávy o výsledku jsou z laboratoře doručovány v uzavřené obálce pouze zadavateli vyšetření – lékaři oprávněnému indikovat vyšetření.
Výsledek je předán indikujícímu lékaři telefonicky pouze pokud je bezpečně poznán po hlase.

E-5 Opakovaná a dodatečná vyšetření.

Na žádost zadavatele nebo jiné oprávněné osoby lze provést tzv. druhé čtení preparátu, kdy se znovu zhodnotí povaha buněčného materiálu ve vzorku a popíše nález (opakované vyšetření).
Kontrolní vyšetření provádíme z vlastní iniciativy také jako kontrolu minulého skla v případech, kdy je nález již z minulosti hodnocen jako suspektní nebo nejasný, když je nález nyní negativní dříve popsán jako suspektní nebo nyní suspektní byl dříve popsán jako negativní.
Laboratoř sama v rámci vnitřní kontroly kvality zajišťuje druhé čtení u náhodně vybraných zhruba 20% všech vyšetření – jedná se o druhé čtení preparátů vyřazených samostatnou laborantkou – screenérkou jako negativní – v elektronické podobě je potom uchován záznam o tom, kdo provedl první i druhé čtení.

E-6 Změny výsledků a nálezů

Opravy výsledkových listů pořízených laboratorním informačním systémem lze provést pro identifikační část a pro výsledkou část.
Při změně diagnostického závěru po odeslání výsledků klinikovi se ponechávají původní údaje čitelné s dalšími doplňujícími údaji a dále je uvedeno datum a jméno vyhodnocujícího lékaře, který je odpovědný za změnu.
Po definitivním uzavření případu je písemně informován příslušný klinický lékař a obdobně se tak děje v případech klinikem vyžádaného druhého čtení na referenčním pracovišti.
Na všech průvodkách odesílaných klinickým oddělením je uvedeno datum definitivního výsledku, adresa laboratoře, jméno diagnostikujícího lékaře včetně jeho osobního podpisu.
Za správnost nálezové části zodpovídá vedoucí lékař laboratoře.
Kopie výsledků konzultačních vyšetření, včetně adresy referenčního pracoviště, jsou předány v písemné formě indikujícímu lékaři a originál se archivuje v laboratoři s původní průvodkou. Zároveň se výsledky konzultačního vyšetření zaznamenávají do elektronického média (programu IntelliPAT).

E-7 Intervaly od dodání vzorku k vydání výsledku

Vzorky jsou zpracovávány průběžně a v pořadí, ve kterém jsou přijímány do laboratoře.
Statimová vyšetření jsou zpracovávána přednostně, okamžitě po příjmu materiálu laboratoří.

Výsledky rutinních cytologických vyšetření jsou dokončeny do 3 týdnů. Tato doba může být způsobena také odesláním preparátu na externí konzultační pracoviště.

E-9 Způsob řešení stížností

Na veškeré činnosti prováděné v laboratoři mohou zákazníci i jiné strany podávat reklamace (stížnosti) formou ústní nebo písemnou, vždy buď vedoucímu lékaři laboratoře nebo jeho zástupci.
Stížnosti lze podávat na :
-Průběh provádění laboratorního vyšetření
-Termín provedeného laboratorního vyšetření
-Výsledky laboratorního vyšetření
-Způsob jednání pracovníků laboratoře

Osoba, která stížnost přijala, je povinna zajistit její projednání a sjednat případnou nápravu po vzájemné domluvě se zadavatelem vyšetření.

E-10 Vydávání potřeb laboratoří

Zadavatelé vyšetření na požádání obdrží instrukce o odběrovém materiálu, jeho skladování a transportu.
Dále obdrží formuláře požadavkového listu (žádanky) k vyšetření, fixační tekutinu ve spreji, transportní krabičky, obálky, kartáčky (brushe) a podložní sklíčka s ohledem na množství zaslaného materiálu laboratoři.

F-Poskytovaná laboratorní vyšetření, příloha

Pro gynekologickou cytologii v rámci screeningu hrdla děložního je třeba používat průvodku doporučenou MZ ČR, kterou Vám na vyžádání zašleme. Vyplnění všech údajů této průvodky je nezbytné pro povinné odeslání dat do Institutu biostatistiky a analýz Masarykovy univerzity v Brně, která provádí centrální vyhodnocení screeningového programu.
V rámci programu screeningu karcinomu děložního hrdla máme jako laboratoř povinnost sběru informací o následné péči o pacientky se suspektní cytologií. S výsledky Vám proto zasíláme tzv. Návratky histopatologického vyšetření s dotazem na výsledek histologického vyšetření.

Prosíme o zasílání vyplněných návratek v co nejkratším termínu, nejlépe naší svozovou službou.

————————————————————————-

Příloha č.1: Průvodní list (žádanka) k zásilce gynekologicko – cytologického materiálu ke stažení zde: Žádanka

————————————————————————-

Zde je možno stáhnout laboratorní příročku ve formátu WORD Laboratorní příručka